17.9. – 6.10.2012

Okruh kolem Annapuren je právem označován jako jeden z nejkrásnějších treků na světě a pohled na Jezero Tilicho ležící v 5tis metrech  bere dech nejen kvůli nadmořské výšce.

[shashin type=”photo” id=”257″ size=”max” columns=”1″ order=”user” position=”center”]

Samotný okruh lze jít s průvodcem i bez, ve skupině nebo jen tak solo, a celá trasa je dobře viditelná, prošlapaná tisíci stop turistů, místních i koní a mul. Není potřeba s sebou nosit moc věcí, jíst se dá po cestě (není důvod se táhnout se zásobami) a spí se v “hotelech”…

Celá trasa se obvykle počítá na 14 – 20 dní, s odbočkou na Tilicho Lake +2 až 3 dni. Nejzajímavější část trasy vede údolím Manang, kam nevede silnice (zatím), procházíte podél severních štítů Annapuren horskými vesničkami krajem kde jako by se zastavil čas. Během cesty se dostanete z výšky 820  na 5416 m bez nutnosti použití speciálního vybavení, stačí dobré boty, bunda, čepice a vůle se vyškrábat nahoru! Většina lidí chodí okruh směrem proti chodu hodinových ručiček (pozvolnější výstup do sedla Thorong La než opačně) a v sezóně, která je cca konec září – začátek prosince,  je téměř zaručené výborné počasí bez mráčku. Pokud nemáte rádi davy turistů (tj stav kdy stále vidíte nějaké lidi před i za sebou), vyplatí se vyrazit mimo hlavní sezónu nebo na jejím okraji (jako se poštěstilo nám). Sice nám prvních pár dní trochu pršelo (ok první den pršelo celý…) ale pak už bylo modro a ubytovny prázdné, takže šlo snadno ukecat slevu. Ke konci treku už bylo všude dost lidí a především při přechodu sedla to bylo téměř procesí.

Zobrazit místo Annapurna Circuit září 2012 na větší mapě

Co je potřeba na Okruh Kolem Annapuren:

– zařídit si v Kathmandu TIMS card a povolení pro Annapurna Conservation Area (jsou potřeba 2 fotky)

průvodce buď knižní nebo živý (stačí se jen trochu zatvářit že někoho sháníte a hned jich kolem sebe máte 10…), případně i nosič pokud se nechcete tahat s batohem

– spacák (karimatka není potřeba) nebo deka, bunda, čepice, rukavice (!), pohorky + sandály/lehčí boty na přezutí, láhev na vodu + desinfekce, lekárnička a věci denní potřeby, foťák 🙂

– po cestě se dá dokoupit leccos, něco hůř (třeba toaletní papír, boty) a něco snáze (jídlo, pití).

 

Mé postřehy a zážitky z cesty:

1. etapa – Kathmandu – Bhulbule – Manang – Kangshar (17.9.-21.9.)

2. etapa – Výlet k jezeru Tilicho (22.9.-23.9.) 

3. etapa  – Výstup na Pisang Peak (není součástí Annapurna Circuit, 24.9.-28.9.) 

4. etapa – Pisang – Thorong La Pass – Pokhara (30.9. – 4.10.) 

Nepál – Annapurna Circuit a Tilicho Lake
Tagged on: